High Quality Flat Microfiber Chenille Mop
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Flat Mop |
| Mop Head Material: | Microfiber |
Diamond Member Since 2009
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Years of Export Experience
Experienced Team
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 45 foreign trading staff(s) and 40 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
Sign In to see all verified strength labels (15)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- T017
- Pole Material
- Steel
- Feature
- Easily Cleaned
- Handle Type
- Telescopic
- Color
- Multicolor
- Age
- Adult
- Customized
- Customized
Product Description
| Item No: | T017 |
| Description: | Thick Chenille Flat Mop |
| Material: | Microfiber,steel,PP |
| Color: | Customize |
| Handle length: | 70-120cm or customize |
| Handle diameter: | 22/25mm |
| Head Size: | 12x40cm |
| Usage | For cleaning floor |
| Package: | Transparent bag with label,paper card or customize |
| MOQ: | 3000pcs |
| Samples time: | 5-7 working days (1-2 working days if stock) |
| Delivery date: | 30-40 days |
| Delivery way: | By sea,By air,By train |
Features:
* Excellent water and dust absorption
* Easy clean, quick dry
* Wet or Dry use without the need for detergents
* Suitable for Tile, Stone, Marble, Laminate, Hardwood floors
Product Details:
![]() |
![]() |
![]() |
| Hanging hole makes it more convenient for storage. | Elastic fixing lock helps to get the required length. | Pocket design enable the mop refill fixed firmly with the mop plate. |
![]() |
![]() |
![]() |
| Threaded connection for easy disassembly. |
Panel folding and push-button design make it convenint to change the mop refill. | Thick cloth shows excellent cleaning capability. |
360 degree rotating joint
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
FAQ:
1. Why choose us?
1): Reliable---we are the real company, we dedicate in win-win cooperations.
2): Professional---we offer the pet products exactly you want.
3): Factory---we have factory, so have reasonable price.
2.Regarding free samples?
Sample is free of charge for our exsit mold. If need to open new mold, cost shall bear on clients' side.The express cost is on buyer's account.
Shipping ways: EMS, DHL, FedEx, UPS, TNT, China Post etc.
3. Could you offer lower MOQ?
Yes, pls contact us with needed quantity, we can discuss.
4.How about the price? Can you make it cheaper?
The price depends on the item your demand(Shape,size,quantity)
Beat quotation after receving full description of the item you want.
5.What is the trade terms and payment terms?
Trade terms: FOB,CFR,CIF etc .
Payment terms : T/T - 30% as deposit , 70% against BL copy.
6.How about the lead times?
Honestly, it depends on the order quantity and the season you place the order.
Normally,the delivery time will be around 3
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Home Supplies
- Mop
- High Quality Flat Microfiber Chenille Mop
Related Categories
Hot Searches
More